ikonki      

Tuesday, April 16, 2013

Le Voyage dans la lune


Georges Méliès z zawodu b iluzjonistą. Po pierwszej prezentacji filmu przez braci Lumiere'ów starał się o kinematograf i od 1896 roku demonstrował w swym teatrze własne filmy. Swoje życie poświęcił tworzeniu baśni, filmów fantastyczno- naukowych, skeczy iluzjonistycznych i wiele innych. Georges Méliès  przyczynił się w sposób decydujący do rozwoju sztuki filmowej.  Z 1200 jego filmów zachowało się 100.

“Podróż na księżyc” 1902r

W 1993 roku odnaleziono kolorową, choć zniszczoną, wersję "Podróży na Księżyc". Proces rekonstrukcji filmu trwał aż do 2011, kiedy zaprezentowano go na Festiwalu w Cannes. Odnowiona "Podróż na Księżyc" zyskała także nową, niezwykłą ścieżkę dźwiękową, którą skomponował francuski duet AIR.

"Powieść fantastyczna o podróży na księżyc, oparta na powieści Juliusza Verne’a “Podróż na księżyc” i H.G.Wellsa “Pierwsi ludzie na księżycu”. Film składa się z 30 niezwykłych obrazów. Znajdziemy wśród nich m.in. międzynarodowy kongres astronomów, lądowanie na księżycu, zejście astronomów przez krater wulkanu do wnętrza księżyca i walkę z selenitami
 Film cieszył si ogromnym powodzeniem i był wyświetlany we Francji i w Ameryce, a Méliès wkrótce zdobył międzynarodową sławę i uznanie, torując drogę dalszej ewolucji widowiska filmowego."

Mój rysunek na podstawie tej pracy KLIK

              /węgiel + ołówek, 2013


WERSJĘ ODNOWIONĄ CYFROWO MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ: KLIK
źródła:
 wikipedia.pl
historiafilmu.wordpress.com

2 comments:

 1. uwielbiam myśleć o podróży na księżyc jako pierwszym filmie sf. czarodziej, nie filmowiec.

  jaka to technika? świetna praca.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki wielkie :-)
   To prawda, czarodziej - do tego bardzo inspirujący.
   Sam księżyc to po prostu szkic ołówkiem, tło natomiast zrobiłam węglem. Pozdrawiam

   Delete